Zahradní pergola: letní oáza klidu

Nemáte na své zahradě místo, kde si v klidu sednete s šálkem kávy, kde můžete relaxovat či pozvat přátelé? Porozhlédněte se po pergole. Vykouzlí příjemné místo k odpočinku, které chrání před přímým sluncem nebo deštěm. Na trhu existuje četné zastoupení pergol, záleží jen na vás, jakému materiálu, provedení a ceně dáte přednost.

Rozličné typy zahradních pergol prodávají specializované firmy i zahradní centra hobby marketů. Pozor dejte na administrativní stránku věci. Dle stavebního zákona, je nutné si na pergolu, která přesáhne 25 m2 zastavěné plochy a výšku 5 m, vyřídit příslušné stavební povolení. I když pergola nedosáhne těchto rozměrů, neznamená to, že nemusíte její stavbu nikde hlásit.

Pergoly z různých materiálu, dřevo i hliník

Pergolu můžete mít dřevěnou, hliníkovou, samostatně stojící či navazující na stavbu domu. Nabídka na našem trhu je široká. Hliníkové pergoly zaujmou moderním a elegantním designem. Většinou bývají zastřešené, což o velké části dřevěných pergol neplatí, tudíž si komfort zastřešené hliníkové pergoly vychutnáte i za deštivého počasí. Výhodou dřevěných pergol je to, že si je jednoduše smontujete sami, jen je potřeba dřevo před samotnou montáží ošetřit povrchovou úpravou, aby se ochranná barva dostala i do zámkových spojů a dřevo bylo chráněno. Moderní pergoly s lakovanou hliníkovou konstrukcí a polykarbonátovým zastřešením nevyžadují téměř žádnou údržbu a mají dlouholetou životnost.

0000000088-h-125     0000000567-h-420     0000000099-h-125

Roli hraje i příslušenství pergoly

K pergole si můžete vyžádat také podlahový systém s barevným provedením imitujícím například dřevěnou podlahu.Pozornost věnujte také zastřešení pergoly. Nejkvalitnější hliníkové pergoly mají bezpečnostní sklo, které má schopnost unést až 1 metr sněhu. Důležitým parametrem při výběru pergoly je svod dešťové vody, ten může být veden podél stojiny, uvnitř stojiny nebo chrličem bočně z okapu. Pokud si s výběrem vhodného zastřešení nevíte rady, oslovte odbornou firmu, ať si můžete zbytek léta vychutnat příjemným posezením v pergole u vašeho domu či chalupy.

zdroj fotografií: plas.cz

 

Lucie Hudcovičová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*