Víte, že z exotické dovolené si můžete dovézt štěnice?

Ano, obtížný hmyz a štěnice si skutečně z Egypta, Thajska, Bali a dalších exotických destinací můžete přivézt. Bohužel si jich ani nemusíte všimnout, přežijí let letadlem a vám pak doma začnou ničit život. Problém domácích škůdců nutně nesouvisí s počtem hvězdiček a hygienickými standardy hotelu. I když pokojské dělají svou práci poctivě, je nutné si uvědomit, že štěnice jsou v určitých částech světa rozšířené stejně jako u nás v létě mouchy.

Štěnice je parazit, stejně jako komár se živí lidskou krví. Její štípnutí je ale bolestivější a může způsobovat i další nemoci. Útočí v noci, přes den se schovává na stinných místech, často pod obrazy, v koberci, či ložním prádle.

Jak vypadá takové štípnutí štěnice, referovala třeba televize Nova ve zprávách:

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si dát na otravný hmyz pozor.

1. Zavazadlo neukládejte pod postel

Kufry po příletu nikdy neukládejte pod postel. Hmyz má totiž rád stinná místa, temný roh pod postelí klidně může být domovem štěnic.

Kufr raději položte na skříň nebo jej zavěste do skříně. Stejně tak boty ukládejte raději na volné prostory, aby hmyz nemohl vlézt do bot.

2. Přibalte si baterku

Pokud jdete do penzionu a nevěříte jeho kvalitě, uložte nejprve zavazadlo na pevný povrch, jako je vana nebo balkon. A zkontrolujte s baterkou temné kouty. Mezery v matraci na gauči zkontrolujte pomocí tvrdé knihy či kreditní karty. Takto odhalíte hlavně vajíčka hmyzu.

Nejdůležitější je zkontrolovat místo, kde budete spát. Štěnice se živí lidskou krví a rozhodně to není příjemné.

3. Nebalte si nic, do čeho se hmyz schová

Jste zvyklí na vlastní polštář? Tak ho raději nechte doma. Polštáře a přikrývky poskytují štěnicím ideální útočiště a snadno si je dovezete domů.

Pokud potřebujete například zdravotní polštář, povlékněte jej do bílé, abyste viděli tmavý hmyz a ihned po návratu domů polštář i povlečení pro jistotu vyperte na vyšší stupeň.

4. Pečlivě vybírejte suvenýry

Chystáte se na slavné trhy do Marakeše pro nějaký ten suvenýr? Láká vás koupit si perský koberec? Pak zbytečně riskujete. V koberci se štěnice snadno schovají. Vybírejte raději suvenýry, kde nehrozí žádná zdravotní rizika.

Opatrní byste měli být také při dovozu koření nebo potravin, snadno se mohou cestou zkazit.

štěnice a vajíčka štěnic v matraci

5. Nevybalujte věci v obýváku

Po návratu z exotické dovolené vybalujte věci na pevné podlaze – v chodbě nebo na balkoně, kde se nemá hmyz kam schovat. Pozor, koupelna není dobrý nápad – štěnice mohou najít poličku s ručníky a je vymalováno.

Všechny věci projděte, oblečení vyperte v horké vodě a zavazadla pečlivě zkontrolujte s baterkou, než je uložíte. Pro jistotu můžete kufry také vysát. Sáček z vysavače ale rovnou vyhoďte!

6. Jak se hmyzu zbavit

Pokud máte podezření na štěnice, obraťte se co nejdříve na odbornou deratizační firmu! Sami se štěnic totiž nezbavíte a odborná firma vám dá i záruku na vyhubení.

Jak probíhá zásah? Obvykle kombinuje 2 postupy, tedy nejdříve proběhne likvidace horkou párou 150°C a na závěr se aplikuje dezinsekční postřik do všech rizikových míst. Opravdoví profesionálové provedou také druhý preventivní zásah, protože štěnice se velice obtížně likviduje díky své odolnosti.

2 Komentáře

  1. Dobry den, Muze byt sternice i v televizi..? koupila jsem si tv a kdyz jsem ji myla z repraku padala cerna krucipe.., prislo mito jako jejich trus po shlednuti na web strance… dekuji za odpoved

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*