Velká sídliště už netáhnou, zkuste cohousing

Cohousing
Díky cohousing vznikají dlouholetá přátelství

Každý obyvatel paneláku to zná – jedete ne dovolenu a nemá vám kdo nakrmit kočku nebo zalít květiny, protože si nejste jistí, jestli v bytě vedle vás někdo bydlí. Štve vás, že neznáte své sousedy? Existuje řešení – cohousingCohousing je moderní způsob bydlení. Celá myšlenka spočívá se výstavbě malých rezidenčních komplexů, ve které je jen několik málo bytů. Žádné obrovské králíkárny, ve kterých jste naprosto anonymní.

Cohousing frčí po celém světě

V Rakousku například dovedli celý koncept ještě dál. Existují zde dom, kde jsou sice malinké byty, ale velké společné prostory, ve kterých obyvatelé tráví volný čas společně, společně tráví velké svátky, rodiny si navzájem hlídají děti a podobně. Obyvatelé tak tvoří malou komunitu. Samozřejmě pak také společně rozhodují o všech provozních problémech – jako je například zateplení, výměna oken střech a tak dále.

Cohousing

Díky cohousing vznikají dlouholetá přátelství

Cohousing v Čechách

U nás tak daleko ještě nejsme. V Čechách si lidé ještě stále přejí mít i vlastní soukromí. Trend lze pozorovat i v rámci ulic či čtvrtí. Všimli jste si, kolik vzniká pouličních minifestivalů, setkání a akcí zaměřených na smysluplné trávní volného času? I to je příklad, jak žít se svými sousedy v rámci myšlenky cohousing. Velké popularitě se těší například Korso Krymská.

Velkému zájme se ale těší menší bytové komplexy. Jedním z takových je například rezidence Nad Ostrovem, která nové vzniká poblíž Podolské vodárny. V celé rezidenci je pouze 11 bytů. Koncept navazuje na podobný projekt v Libni, o který byl obrovský zájem.

Rezidence Nad Ostrovem

Návrh malého komplexu s 11 byty

Trend komunitního bydlení potvrzuje i developerská společnost NEOCITY, která za projekty stojí. Podle ní Češi chtějí zpomalit hektický životní styl alespoň doma a více trávit čas spolu s nejbližšími lidmi a rodinou. Realitní trh jí dává za pravdu, zatímco velké developerské projekty zejí prázdnotou, malé projekty jsou takřka ihned vyprodané.

Cohousing se těší zájmu především mladých lidí, kteří jsou otevření novým myšlenkám, a naopak seniorů, kteří jsou na život v komunitě zvyklí ze svého mládí, kdy ještě společnost byla poněkud pospolitější.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*