Skleněné obklady: jak vypadá česká tradice v interiéru

Broušené sklo bylo kdysi chloubou všech domácností. Designéři sklo vyhladili a začali jej používat i na nábytek nebo kuchyňské obklady. Výsledek vás uchvátí.

Sklářství je tradiční řemeslo hlavně v regionech u německé hranice, krom surovin k výrobě skla bylo pro sklárny nutné obrovské množství dřeva. Sklo se totiž taví při teplotě 1200°C. Proto bývaly sklárny v horských vesnicích, kde bylo zdrojů dostatek.

Sláva českých sklářů začíná ve 14. století, kdy začali vyrábět typické nazelenalé sklo a z něj číše na stoly urozených. Těmto sklenicím, které znáte z hradů, se říkalo píšťaly nebo také české číše.

Sláva ve 20. století trochu opadla, sklářství už nebylo tak lukrativní, dnes se ale prestiž vrací. České sklárny už nedělají ve velkém drahé nádobí, nýbrž nábytek nebo skleněné obklady do kuchyní, koupelen a moderních interiérů.

Sklo v interiéru: luxus, který si můžete dovolit

Sklo dodá obyčejnému interiéru zcela nový rozměr. Skleněné desky za kuchyňskou linku se vyrábějí v lesklé i matné úpravě. Obě varianty dodají vašemu domovu trochu jiný ráz. Kromě estetické funkce se skleněný obklad dobře udržuje hygienicky  čistý.

Když se skleněné obklady začínaly dělat, jednalo se o luxus pro hotely. Dnes už jsou dostupné všem. Například skleněný obklad za linku v této kuchyni stál jen 15 000 Kč, včetně výroby na míru, dodání a montáže.

Interiérové sklo se vyrábí trochu jinak, než to na skleničky. Důraz kladou výrobci na odolnost. Protože ze skla se netvoří jen skleněné obklady, ale také skleněné pracovní desky do kuchyně. A nikdo nechce, aby se mu nová linka hned poškodila, když na ni pustíte horkou pánev.

Ze stejného odolného skla se vyrábějí také schody nebo zábradlí. Tady můžete vidět jeden z testů odolnosti materiálu od firmy Glastetik.

Na úklid stačí hadřík

Skleněné obklady jsou populární také kvůli své nenáročnosti na údržbu. Zatímco dřevo lze spálit horkým nádobím a ve spárách dlaždic se často drží nečistoty, na úklid skla stačí hadřík a čistící prostředek (na okna). Nemusíte nic drhnout, výsledek je skvělý.

Sklo je v tomto ohledu tak spolehlivý materiál, že z něj mají obklady i operační sály v několika evropských nemocnicích – např. skleněné obklady byly instalovány také při rekonstrukci operačního sálu v Nemocnici Prostějov (na obrázku níže je nemocnice Pirogov v Bulharsku). V nemocnicích mají nároky na sterilitu jistě vyšší než vy doma.

Pusťte domů barvy

Skla se dnes vyrábějí v nepřeberné paletě barev. Skleněné obklady mohou tvořit jedinečný barevný prvek, který oživí celý interiér. Popusťte uzdu fantazii…

Zdroj obrázků: Glastetik

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*