Rady pro domácí zdravotní péči

Staří lidé se obvykle velmi špatně smiřují s tím, že už nevyjdou schody. Často si připadají na obtíž a upadají do depresí, což má vliv i na zhoršení zdravotního stavu. Tak ale šťastné stáří nevypadá. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se na péči o nemohoucí babičku připravit do předu tak, aby se i starý člověk stal plnohodnotným členem domácnosti.

Připravte svůj byt či dům

Zvažte pohybové možnosti vašeho seniora. Pokud je to možné, připravte mu pokoj v přízemí. Pokud ne, pořiďte vhodnou schodišťovou sedačku. Díky tomu umožníte stařečkovi pohyb po celém domě bez omezení. Do pokoji pro seniora dejte nízké komody. Jistě nechce, aby váš dědeček šplhal po vysokých skříních. Předejte tak riziku úrazu.

Pokud máte vysokou kuchyňskou linku, zvažte její snížení tak, aby mohla pohodlně vařit i starší dáma z invalidního vozíku nebo vhodně vysoké židle. Pokud je vaše babička šikovná kuchařka, ocení to ve výsledku celá rodina.

Zaměřte se také na bezpečnost v koupelně. Staří lidé mohou snadno uklouznout. Na trhu existuje celá řada vhodných sedátek do sprchy i vany či záchytných madel, kterých se mohou starší lidé přidržet.

Dbejte na pohyb

U starých lidí je velmi důležitý pohyb. I malá procházka může udělat divy. Navíc, možnost se samostatně pohybovat pomáhá udržet si zdravý kontakt s okolím.  Zdravý pohyb je stejně účinný jako rehabilitace navíc má neocenitelný vliv na psychiku. Pohybových variant je mnoho od venčení malého pejska, před doprovod a hlídání dětí na hřišti až po sportovní aktivity zaměřené speciálně na seniory.

shutterstock_340092917

Děti jsou zázračný lék na špatnou náladu

Poraďte se s lékařem, jaká pohyb je vhodný. Velmi často se doporučuje plavání. Ve všech větších městech mívají i kurzy věnované seniorům. Plavání je vhodné i pro seniory, kteří jinak chodí jen s obtížemi.

Zažádejte si o příspěvek na péči

Pokud se staráte o nemohoucího příbuzného, máte nárok na podporu státu. Pokud musíte provádět stavební úspory, můžete získat dotaci. Další příspěvky můžete čerpat podle stupně invalidity. Detailní informace vám vždy poskytnou na místní správě sociální zabezpečení.

Pečovatelka pomůže s léky i denními úkony

Pečovatelka pomůže s léky i denními úkony

Máte nárok na pečovatelku

Váš lékař vám také může „předepsat“ pečovatelku, případně si její služby můžete zaplatit. Terénní pečovatelskou službu nabízí každá místní charita. Funguje to tak, že pečovatelka přijde k vám domů a vám pomůže s běžnými úkony. Lze si domluvit i zdravotní sestru, která pak může seniorům podávat léky, zajistit převazy a podobné úkony, kvůli kterým se běžně musí k lékaři.

O tom, zda můžete využít asistentky, by měl vědět vás lékař, nebo se můžete informovat u poskytovatele těchto služeb.

Jděte do společnosti

Už jsme se o tom zmínili. Psychika je důležitá a samota jí neprospívá. Děti posíláte běžně do kroužků, proč by tedy měli staří lidé zůstávat doma.  Není nic horšího než, když je na své problémy člověk sám. S vrstevníky si snáze popovídá a ti také lépe pochopí jeho problémy.

Ve větších městech běžně fungují komunitní centra pro seniory. Staří lidé se scházejí, povídají si o vnoučatech, věnují se tvůrčím aktivitám (například vyrábí sezónní dekorace) apod. Zjistěte si, jaké aktivity fungují u vás. Velmi často podobné kluby bývají zdarma.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*