Pronájem přes Airbnb, jaká pro a proti?

Sdílená ekonomika je trendy, dokonce už oslovila i starší generaci. V novinách a televizi neustále čteme o službách jako je Airbnb a další. Proč a jak sdílené ubytování funguje? A jaká jsou pro a proti?

Airbnb vznikl v roce 2008, byl určeným hlavně turistům. Původní myšlenka byla jednoduchá: proč by měli turisté bydlet ve sterilních hotelích, když mnoho lidí má doma volný pokoj? Turista tak pořídí bydlení levněji a zároveň pozná autentický život v místě pobytu, pozná nové přátele a získá zajímavé tipy, jaká místa v dané lokalitě navštívit. Pochopitelně trend oslovil především mladé cestovatele.

airbnb-filtr-pokoje

Jak vypadá výběr pokoje

S vypuknutím hospodářské krize ovšem vidělo mnoho majitelů ve sdíleném ubytování možnost, jak vydělat nějaké další prostředky. Proti tomu se ale ve velkém bouří hoteliéři. Ti totiž musejí odvádět státu lázeňské poplatky a další daně, což pronajímatelé přes Airbnb nedělají. Hoteliéři to tak považují za nekalou konkurenci. Ale ekonomiku stranou, jaké jsou výhody a nevýhody Airbnb?

Vybírat můžete i z mapy, podle lokality

Vybírat můžete i z mapy, podle lokality

Výhody

Často je pronájem levnější než hotelový pokoj

Pokud hledáte zlatou střední cestu (tedy ani ne laciný hostel, ani luxusní 4* pokoj), pak vás Airbnb pravděpodobně vyjde o něco levněji. Na druhou stranu ale bez snídaně a dalších služeb v ceně hotelu.

Poznáte město téměř jako místní

Budete bydlet v bytě s místními, mít místní sousedy, žít v rezidenční čtvrti. Mnohem pravděpodobněji si vyzkoušíte místní zvyky, ochutnáte autentická jídla a město se vám dostane víc pod kůži.

Zajímavější a neobvyklejší zážitky

Airbnb se snaží oslovit cestovatele s nabídkou nových zážitků. Krom pokoje si totiž lze pronajmout maringotku, dům na stromě, jurtu či perníkovou chaloupku. Jistě, existují i obdobné designové hotely, ale za mnoho násobně vyšší částky.

Ideální pro středně dlouhé pobyty

Pro krátké pobyty na několik dnů či víkend jsou atraktivnější hotely. Například při obchodní cestě jistě oceníte hotelový servis a recepci. Ale přiznejme si, zůstávat v hotelu déle jak pár dnů může být nuda.

Možnost nekonvenční prohlídky bytu

Výhody objevili už i designérská studia. Zjistili totiž, že Airbnb může být zajímavý způsob, jak si jejich klienti mohou vyzkoušet interiér v reálném provozu a ne jen si prohlédnout 3D model. Průkopníkem u nás je Interiérové studio Kouba Interiér. Jejich designéři upravili garsonku u Vyšehradu a tu si lze přes Airbnb pronajmout. Zájemci o nový interiér mohou přespat, vše si vyzkoušet a zjistit, za jim práce studia vyhovuje.

Nevýhody

Někdy může být check-in a check out dost náročný

Přihlašujete se u majitelů. Ti nemusejí přijet včas, nebo naopak vy můžete mít problém, pokud se vám zpozdí let a přijedete pozdě v noci. Výhody non-stop hotelové recepce jsou zcela zřejmé.

V některých městech je Airbnb zakázaný

Například v Berlíně se přes Airbnb ubytovat podle nařízení nelze. Přesto ale na portálu berlínské pokoje a byty v nabídce jsou.

Méně služeb

Přes Aribnb pronajímají normální lidé, kteří chodí do práce. Na služby jako je 24 hodinová recepce, snídaně nebo pokojový servis můžete zapomenout.

Neexistují zákonné hygienické standardy

Hotely musejí odpovídat regulím ohledně kvality prostor, hygieny nebo třeba požární bezpečnosti. Na pokoje a byty na Airbnb se tohle ale nevztahuje. Dopředu si musíte dobře prohlédnout fotky a doufat, že na 100 % odpovídají realitě. Ale určitou garanci spokojenosti vám mohou poskytnout komentáře a hodnocení předchozích návštěvníků.

Neznáte lidi, u kterých budete bydlet

Pro někoho dobrodružství, pro někoho nepříjemnost. Faktem je, že můžete bydlet u lidí, které jste v životě neviděli, a nemusejí vám vyhovovat. Nedorozuměním se Airbnb snaží předcházet hodnocením uživatelů, které vám řekne něco o kvalitě bydlení a spolehlivosti majitele.

Počáteční investice pro pronajímatele

O tom, zda se byt na Airbnb bude líbit, rozhodují fotky, především ta úvodní, která se zobrazuje ve výpisu nabídek. Pochopitelně se tam snažíte prezentovat svou nabídku jako nejzajímavější, nejromantičtější a s dalšími nej… Byt či pokoj tak musíte alespoň částečně vybavit či dovybavit doplňky. Například redaktora portálu planetacesovani.cz stála prvotní investice 53 tisíc. O jeho zkušenostech pronajímatele si můžete počíst zde.

 

Sečteno podrženo, Airbnb má své fanoušky a výhody, ale rozhodně není pro každého. Za vyzkoušení to ale stojí, nemyslíte?

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*