Plošiny pro vozíčkáře: jak na bydlení bez překážek

Zdravý člověk nemá limity ve výběru zařízení bytu či domu, způsobů jak si zařídit ideální bydlení je nesčetně. Jen si to zřejmě sám mnohdy neuvědomuje. Ale jak zařídit bydlení vhodné pro ty, kteří limity mají, pro starší lidi a vozíčkáře? Co dělat, když se stanete imobilními a najednou se vaše bydlení se schodištěm a dalšími překážkami, pro vás stane hrozbou?

Jaké úpravy vás čekají? Všechny otázky začínají a končí otázkou bezpečnosti a praktičnosti. Pomocníků k zdolání schodiště najdeme na trhu hned několik, od plošin pro vozíčkáře až po schodišťové sedačky a domácí výtahy. Volba toho správného řešení záleží na dispozicích vašeho bydlení a také na délce a tvaru schodiště.

Plošiny pro vozíčkáře, každodenní nutnost

Situací, kdy potřebuje vozíčkář během jednoho dne zdolat schodiště, je nespočet. Tam, kde výtah nestačí, přichází na řadu úvaha zvolení schodišťové plošiny. Rozhodujícím kritériem pro výběr plošiny pro vozíčkáře je tvar a sklon schodiště. Trh nabízí plošiny jak pro úspěšné zdolání přímých schodů, tak schodů s ohybem, které jsou typické pro panelové domy. Výhodami plošin jsou tichost, energetická nenáročnost, spolehlivost, minimální nároky na stavební úpravy, nouzové napájení a nízká pořizovací cena.

shutterstock_59185057

Plošiny pro vozíčkáře a další úpravy obydlí s tím spojené, jsou nemalou investicí, tu si vozíčkář naštěstí nehradí sám. Na pomoc přichází stát, který na výdaje spojené s úpravami obydlí bez bariér také přispívá.

Po vyřešení zdolání schodiště v domě, je potřeba aktivně řešit další nedokonalosti, které brání spokojeném bydlení bez bariér. Jsou jimi také dispozice kuchyně, koupelny, WC, ložnice, sedacího nábytku a uspořádání úložných prostor. Při řešení dispozice bydlení je dobré mít na pamětí, že pro pohodlné otočení invalidního vozíku potřebuje vozíčkář volný prostor v průměru okolo 1,5 metru. Pro kuchyň platí především podmínka výšky pracovní plochy a dosažitelnosti všeho potřebného. Pracovní plocha v kuchyni by měla být bez spodních úložných skříněk, aby bylo možné k ní s vozíkem zajet.

flow

Schodišťové sedačky, úleva pro starší lidi

Můžete se octnout také v jiné situaci. Pokud se rozhodnete, pomoci svým starším rodičům a být jim nablízku, dobře promyslete, jak upravit dispozice vašeho domu. To, že je vhodný pro vás, nemusí znamenat, že se pro starší lidí nestane nebezpečným místem plným potenciálních nebezpečí a pádů. Největším strašákem je v tomto případě opět schodiště. Ideálním řešením je instalace schodišťových sedaček. Ty jsou jak dostatečně variabilní a vhodná pro přímá i točitá schodiště, tak nezabírají příliš mnoho místa. Navíc se s nimi nemusíte bát žádného designového prohřešku. Jejich praktická funkce nezasahuje nevhodně do interiéru.

Na prodej a servis plošin pro vozíčkáře a schodišťových sedaček se v České republice specializuje firma Garaventa Lift. Nenechte se svázat nepříjemnými překážkami, stačí se poradit s odborníky a zvolit vhodného pomocníka pro snadnější život bez zbytečných omezení.

Lucie Hudcovičová

Foto: shutterstock.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*