Minidomečky: hygge romantika, kterou si zamilujete

Cena domů raketově roste, ale mini domeček si může dovolit každý. Pokud je dobře navržený, vejde se do něj vše potřebné.

Slyšeli jste někdy historku o Diogenovi v sudu? Diogenes proslul v antické Řecku jako filozof. Tvrdil, že šťastný může být s mimem věcí, což dokazoval, neboť žil v sudu na víno. Jednoho slunného rána jej navštívil samotný král Athén. Zastihl Diogana sedícího před svým sudem a zeptal se: „Diogene, daruji ti cokoli, když mi prozradíš, jak být šťasten.“

A Diogen na to: „A mohl by sis stoupnout o kousek vedle? Stojíš mi ve sluníčku a dneska je tak hezky.“

Stejně jako Diogen i vy si malé domy můžete oblíbit. Malé totiž neznamená, že nemohou být pohodlné nebo dokonce luxusní. Minidomy jsou alternativou letní chaty nebo třeba zábavný způsob, jak strávit dovolenou. Ovšem, pokud jste vyznavači minimalismu, možná se do něj vejdete se vším, co potřebujete k životu.

Dnes stejně jako lidé v antice potřebuje ke štěstí spíše minimum stresu než hromady věcí. Ostatně dnes se honosně skloňuje slovo hygge. Má to být severský trik, jak být šťastný. Po přečtení několik zaručených bestsellerů zjistíte, že radí, že méně je někdy více a že domov by měl lahodit oku, aby se vám prostě doma hezky odpočívalo.

Severská pohodička se vejde všude, i do 30m2

Domy, které vám ukážeme nemají víc než 40 m2, ale jsou perfektní.

Malé, ale krásné a okouzlují domy jsou čí dál populárnější

Malý dům, málo starostí

Do malého domku se moc starostí nevejde 🙂 Žertujeme, klíč je v tom mít jen to, co potřebujete, a nestarat se o zbytek. Nemusejí vás trápit trendy, STK na auto, ale ani stavební povolení. Stačí pouze stavební ohlášení, jinými slovy jen pošlete a úřad dopis.

S trochou plánování, můžete mít i pracovní koutek

Obrovskou výhodou je cena. Takový domek si můžete pořídit i jako startovací bydlení nebo pokud se nechcete zadlužit hypotékou.

Ekologické a elegantní

Mnoho domečků si majitelé staví jako energeticky úsporné, nebo dokonce zcela soběstačné. Takové bydlení je pak samozřejmě mnohem levnější než 2 patrová vila. Na vytopení stačí jedny kamna nebo radiátor. Kamna volte případně opatrněji, nechcete, aby se vám domů dostal kouř.

Minidomky často využívají ekologické zdroje energie

Kreativní nápady vítány

Absolutní nezbytností je tvořivost. Jinak nevyužijete každý centimetr plochy. Nezbytnost je patro na spaní, jinak se doma nehnete. Úložné prostory, knihovna a police se dají zabudovat klidně i do stropu. Při zařizování minidomu je nudné zapomenout na zažité zvyky architektury.

Úložné prostory se dají zabudovat i do schodů

Ušetřit místo mohou i zasouvací postele, které přes den slouží jako lenoška.

Zasouvací postel přes den poslouží jako gauč…

… a v noci se promění v pohodlnou postel.

Zdroj fotografií: livingbiginatinyhouse.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*