Kuchyňské odsavače: rozhoduje výkon, design i hlučnost

Vaření bez pravidelného odsávání par si neumíme představit. Díky digestořím, které účinně odstraňují pach a páry, nezavítá do vaší kuchyně plíseň. Při výběru odsavače bychom se měli zaměřit na jeho výkon, hlučnost, způsob odvádění par, umístění i design. Výběr často stěžuje omezený prostor v kuchyni či nevhodná vzduchotechnika, přitom výběr odsavačů par je více než široký. Digestoře už nedělají kuchyním ostudu, umí se důmyslně schovat nebo ukázat v celé své kráse. Jak vybrat digestoř do vaší kuchyně?
Jakým způsobem chcete odvádět páry z místnosti?
Digestoře dělíme také dle způsobu odvětrávání na odtahové a recirkulační, které vracejí přefiltrovaný vzduch zpět do kuchyně. Odtahová digestoř je oproti recirkulační účinnější, výkonnější a tišší, ale vždy si ověřte, že je vybavena zpětnou záklopkou, která zamezí přístupu pachů do vaší domácnosti, když zrovna digestoř nepoužíváte.
Recirkulační digestoře fungují na základě uhlíkového filtru, který zbavuje vzduch od pachů. Tento filtr musíte dvakrát až třikrát ročně měnit. Odtahové digestoře fungují na principu tukového filtru. Dražší digestoře mají navíc patentované magnetické pásky, které po 15 hodinách vaření či 14 dnech od posledního čištění samy ukážou pomocí červeného světýlka, že je filtr potřeba vyčistit. Filtry můžete čistit pomocí horké vody a saponátu či v myčce na nádobí. Pozor dejte také na hlučnost digestoře. Ideální je vybírat digestoř s hlučností do 58 dB.
Který odsavač par si vyberete?
Víte, jakým způsobem bude vaše digestoř odvádět páry vzniklé při vaření z prostoru kuchyně? Pak si vyberte, která digestoř je z hlediska umístění a vzhledu pro vaší kuchyni ta pravá. Rozhodují především prostorové možnosti kuchyně a váš rozpočet.
Vestavné odsavače par
Tento typ odsavače par je velice vhodný pro malé kuchyně. Je dokonale začleněn do kuchyňské linky a šetří místo. Výkon digestoře volíme vždy podle rozměru místnosti. Dobře zvolená digestoř by měla vyměnit vzduch minimálně 10krát až 16krát za hodinu. Pro malou panelákovou kuchyň o rozloze 8 m2 tedy pro příklad vystačí digestoř s výkonem do 320 m3/hod.
Komínové odsavače par
Komínový odsavač par je vhodný do velkých moderních i tradičních kuchyní. Často jsou instalovány nad kuchyňskými ostrůvky jako ostrůvkové odsavače. Materiálu vévodí nerez v kombinaci se skleněnou deskou.
Stropní odsavače par
Stropní odsavače jsou zabudovány přímo do stropu kuchyně. Spíše než na výkon se zaměřují na rychlost, zajišťují nejrychlejší odsávání výparů. Jsou vybaveny externími, interními motory nebo ventilátory, které jsou odolnější vůči vyšším tlakům vzduchu a tím jsou schopny zajistit rychlejší proudění vzduchu.
Štěrbinové odsavač par
Ty jsou speciální tím, že místo mřížky u digestoře je na spodní straně odsavače jen několik štěrbin. Štěrbinové digestoře jsou designově čistší a umožňují odsávání po stranách užívané varné plochy.
Zdroj fotografií: GUTMANN kuchyňské spotřebiče s.r.o.
Přidat komentář