Klimatizace: pomocník pro horké letní dny

Horké letní měsíce se blíží a horký vzduch se začne prodírat i do našich domovů. Pro mnohé je skvělou volbou pořízení klimatizace. Jakou vybrat? Mobilní nebo dělenou?

Při výběru správné klimatizace pro váš domov myslete v první řadě na energetickou účinnost. Tu zjistíte z energetického štítku umístěného na samotném zařízení. Energetická účinnost určuje, kolik elektrické energie je potřeba k ochlazení prostor na námi nastavenou teplotu. Za energeticky účinnější klimatizaci si sice připlatíte, ale její vyšší pořizovací cenu později dorovná schopnost ušetřit energii a vložené peníze se vám vrátí. Přehánět to se stálým snižování teploty se nedoporučuje ani ze zdravotního hlediska, mnohé nemoci a nachlazení vznikají v létě, právě díky nastavení nízkých teplot na klimatizaci.

Na českém trhu jsou dostupné tyto dva základní druhy klimatizací: kompaktní (mobilní) klimatizace a oddělené (split) klimatizace. Rozdíly mezi těmito druhy jednotek jsou především ve vhodnosti k určitým bytovým dispozicím, energetické účinnosti, cenně či hlučnosti.

shutterstock_124533580

Mobilní klimatizace

Kompaktní jednotky, kterým se jinak říká mobilní klimatizace, zajišťují odvod tepla pomocí ohebné hadice z místnosti ven. Mobilní klimatizace jsou cenově dostupné a jejich instalace je poměrně jednoduchá. Nevýhodou mobilní klimatizace je její hlučnost. Pro byty se více hodí dělená (split) klimatizace.

Split klimatizace 

Dělené klimatizace zvané split, jsou nejčastěji instalované klimatizační jednotky v bytech. Podle umístění se dále dělí na nástěnné, podstropní, kazetové nebo mezistropní. Můžete se setkat také s názvem multisplit, což je klimatizační jednotka, ke které je připojeno více jednotek umístěných uvnitř bytu. Slit jednotky jsou dražší než kompaktní klimatizace.

Kolik mě to bude stát?  

Pořízení klimatizace není úplně nejlevnější záležitost, ale to neznamená, že musí zruinovat váš rodinný rozpočet. Nejlevnější mobilní klimatizace stojí již od 8 tisíc, ale pamatujte, že s nízkou cenou souvisí také vysoká energetická účinnost. Nízké počáteční náklady sežere účet od vašeho dodavatele elektrické energie. Navíc se mobilní klimatizace nedoporučují kvůli jejich hlučnosti do bytů a míst určených k odpočinku. Dražší mobilní klimatizace se pohybují kolem 40 tisíc. Ceny dělené (split) klimatizace se pohybují od 14 tisíc, nejdražší klimatizace toho typu se pohybují kolem 100 tisíc korun. Pořízení klimatizace určitě prodiskutujte s odbornou firmou, která vám doporučí klimatizaci vyhovujícím vašim bytovým požadavkům.

 Foto: shutterstock.com

Zdroj: ELKOV – velkoobchod elektro

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*