Jaké žárovky vybrat v roce 2015 a ušetřit?

Ušetřete v roce 2015 a pořiďte si LED žárovky. Věděli jste, že LED žárovka spotřebuje k vytvoření stejného množství světla přibližně o 67 % méně elektřiny, než žárovka halogenová? Pokud tedy vyměníte staré klasické žárovky za žárovky LED, tak můžete v průměru ušetřit několik stovek ročně za jednu místnost, ve které často svítíte. A za celý byt či dům už to činí i nějaký ten tisíc.

Koupí levné žárovky s vyšší spotřebou a krátkou živností sice ušetříte prvních pár měsíců svícení, ale po delší době zjistíte, že čísla mluví proti vám. Vypočtete si úsporu žárovek.

Češi při výběru svítidel šetří

Klasické žárovky s wolframovým vláknem zakázala v roce 2012 Evropská unie na svém území vyrábět. Výběr máme z LED, halogenových a úsporných žárovek. Výhodou všech těchto svítidel je jejich životnost, úspora se liší dle typu žárovky. Ještě v následujícím roce po zákazu výroby klasických žárovek byl prodej LED žárovek velmi nízký, nyní se situace stále zlepšuje, ale stále se nejvíce prodávají úsporné a halogenové žárovky.

 

shutterstock_130076675

 

Doporučená míra osvětlení v jednotlivých místnostech bytu  

Místnost                                           Doporučená míra intenzity osvětlení (počet lumenů/m2)

Obývací pokoj                                      200

Ložnice                                                200

Koupelna                                             800

Kuchyně                                              350

Chodba                                                 70

 

V kterých místnostech oceníte LED žárovky?

Investovat a pořídit LED žárovky se vyplatí do místnosti, ve kterých svítíme delší dobu. Vyšší cenu LED žárovek poté vyváží dlouholetá až dvacetiletá životnost a úspora energie. Oproti úsporným žárovkám mají LED žárovky výhodu, že se rozsvítí naplno ihned po zapnutí. Do místností, kam chodíte minimálně a často jen rozsvítíte a hned zhasnete (např. komora, chodba) se hodí pořídit halogenové žárovky. Ty nemají vlastní elektroniku, které vadí časté spínání.

Máte rádi lednové slevy? Zde je tip na slevový katalog elektro a svítidel od firmy ELKOV.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*