Jak vypadá moderní výroba nábytku na míru?

Přinášíme reportáž z jednoho z nejmodernějších interiérových studií ve Středočeském kraji. Dozvíte se nejen, jak ve studiu Kouba Interiér navrhují interiéry, ale také proč se rozhodli řídit výrobu nábytku pomocí IT technologií.

Studio Kouba Interiér sídlí v Herinku, což je malá obec vzdálená asi 15 km od kraje Prahy. Takové umístění má podle zakladatele firmy Martina Kouby značná úskalí: „To, že jsme na dosah pražským zákazníkům, má své nesporné výhody, ale i nevýhody. Například ceny nemovitostí neumožňují investovat do rozšíření výrobního areálu. Podobné je to i se zaměstnanci. Buď nejsou k dispozici vůbec, nebo mají často vysoké mzdové nároky.

Podobná situace trápí všechny malé podniky v okolí Prahy. Nemohou totiž nabízet stejně vysoké platy jako korporace. Mnoho z nich má existenční problémy. Studio Kouba Interiér vsadilo na inovace. Slovy Martina Kouby to pro ně byla jediná cesta. Ale přiznává, že ani to nebylo snadné.

Moderní CNC technologie řízené počítačem nejsou vůbec levné. Firma postupně vybavovala své dílny těmito stroji od roku 2012. Dnes tak kombinuje ruční práci s tou počítačovou. Díky technologiím tak truhlářská divize zaměstnává jen 6 lidí: 3 přímo ve výrobě a 3 v přípravě výroby.

Jak vypadá návrh nové kuchyně?

Návrhy moderních kuchyní a nábytku se dělají v počítači zcela běžně. Ostatně i během vaší rekonstrukce jste dost pravděpodobně dostali návrh ve 2D nebo 3D podobě, abyste si dovedli představit, jak bude interiér vypadat. Rozdíl je ale v tom, co se s návrhem děje pak.

Takto vypadá návrh vaší kuchyně v počítači

Ve studiu Kouba Interiér do roku 2012 pracovali s jednoduchým konstrukčním CAD programem, který umožňoval pouze tvorbu výkresů pro výrobu. Pokud si ale klient něco rozmyslel a přál si třeba poličku v kuchyni o pár cm delší, museli ve studiu celý návrh kompletně překreslit. To samozřejmě trvá dlouho a zákazníka to stojí peníze. Problém vznikal obzvláště o náročnějších konstrukcí, kde se měnil i počet spojů nebo způsob montáže nebo například materiál.

My děláme hlavně zakázkovou atypickou výrobu pro námi realizované rekonstrukce bytů a rodinných domů. A jelikož nemáme prostor pro provádění kontrolní montáže nábytkových sestav v dílně, montujeme všechno přímo až na místě tzv. na první dobrou. K tomu je bezpodmínečně nutná přesnost a bezchybnost nejen ve výrobě, ale již ve fázi její přípravy,“ vysvětluje Martin Kouba.

V roce 2012 si proto do dílny pořídili CAD/CAM software, který má pokročilé funkce. Snadno přímo v něm změní rozměry nebo třeba materiál a program sám dopočítá technické parametry. Podobné programy používá třeba Jablotron k navrhování nových antén. Ale zpět do dílny.

Moderní počítačem řízené CNC centrum

Program na desetinu milimetru přesně spočítá výkres a hlavně umí ho předat strojům do dílny. O rok později si studio koupilo i nové CNC obráběcí centrum, které připravuje díly z různých materiálů, ať už masivního dřeva nebo dýhy. Stroje jsou pomocí interní kabelové sítě propojeny s počítači v kanceláři, odkud stroje dostávají veškerá výrobní data.

Na strojovnu navazuje ruční dílna

Renovaci výroby završili novou olepovačkou hran. V posledních letech se totiž prosazují tzv. nulové nebo téměř nulové spáry na hranách. Velké závody používají často laser, ale v Kouba Interiér raději olepují hrany jednotlivě pomocí ruční frézy. Zabere to více času, ale na druhou stranu si jednotlivé díly zachovají stejnou barevnost po delší dobu.

Ukázka různého olepení hran: nahoře ruční práce, dole počítačová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*