Jak vybrat osvětlení pro kuchyň, ložnici a obývací místnost

Spočítali jste si někdy, kolik svítidel máte ve vašem domě či bytě? Standardem je mít v jednom pokoji hned několik typů svítidel. To máme stropní svítidlo, lampičky, dekorativní svítidla. Jaký světelný zdroj se hodí do vašeho bytu? Pro každou místnost je doporučováno zvolit jiný druh osvětlení.

Obývací místnost

Obývací pokoj je místo kde usadíme návštěvu nebo kde trávíme příjemné večery u filmů, proto si obývací pokoj žádá zvolit teplou barvu osvětlení úsporné žárovky nebo LED žárovky. Standardně míváme v obývací místnosti hned několik svítidel. Stropní osvětlení v obývací místnosti doporučují odborníci doplnit několika nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly. Stojanové osvětlení v obývacím pokoji vyberte se slabším příkonem, aby se světlo z něj neodráželo na obrazovce televizoru. Jako osvětlení zdi za televizí je skvělé zvolit LED pásy.

shutterstock_121658089

Ložnice

Pravidlem ložnice je pořídit si stropní svítidlo se spodním zakrytím, to zabrání tomu aby vás světlo nepříjemně oslňovalo, když budete ležet na zádech v posteli. Pro ložnice se doporučují kompaktní zářivky s teple bílou barvou. Pokud si chcete dát na osvětlení opravdu záležet, máte možnost pořídit si k regulaci osvětlení stmívač. K němu si ale pořiďte speciální stmívatelné zářivky. Jako zdroj světla na čtení můžete použít opět kompaktní zářivku s výkonem od 7-11 wattů.

Kuchyně a jídelna

Pro kuchyň a jídelnu si vyberte jako hlavní zdroj stropního svítidla trubicové zářivky, kompaktní zářivky nebo LED žárovky v bílém nebo teple bílém odstínu. Pod kuchyňskou linku je ideální malá lineární zářivka nebo osvětlení pomocí pásu LED. Pracovní plochu v kuchyni je nejpraktičtější osvítit pomocí halogenové žárovky či halogenových bodovek. Pro osvícení jídelního stolu se hodí úsporné zářivky nebo LED žárovky v teplém odstínu bílé.

emos-trubice-led-linearni-t8-22w-150cm-2700k

Chodba, předsíň

Na chodbě či v předsíni se svíti dost často, pro tuto část bytu je proto vhodná kompaktní nebo lineární zářivka s dlouhou životností a také s rychlým náběhem na plným světelný výkon. Což je obvykle do 60 vteřin. Naopak na místa, kde nechodíte tak často a tím pádem nerozsvěcujete v takovém množství, je vhodná halogenová žárovka.

elkov 2      elkov 1 bodovka

Koupelna, toaleta

K osvětlení toalety je ideální halogenová žárovka, která odolá častému spínání a má rychlý náběh. Do koupelny je nutné pořídit svítidla s krytem, pro osvětlení koupelny se hodí kompaktní zářivka. U zrcadla můžete sáhnout po lineárních či halogenových zářivkách, které jsou k osvícení zrcadla i lidí nejvhodnější.

 

Zdroj fotografií a informací: ELKOV, velkoobchodu s elektromateriálem a svítidly.

 

Lucie Hudcovičová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*