Jak vybrat kvalitní lampičku pro školáka

Při dobrém osvětlení se domácí úkoly dělají přeci o něco snadněji. Přečtěte si, jak vybrat vhodnou lampičku k dětské stolu.

Kažení očí je mýtus, ale…

Je důležité dbát na to, aby se dítě učilo nebo si četlo s kvalitní lampičkou. Samo čtení v šeru oči nekazí. Zrak si čtením se slabou lampou nebo s baterkou pod peřinou dítě nezkazí.

Oči se pouze víc namáhají. To může způsobit únavu či bolest očí, v horším případě může dítě rozbolet celá hlava. Jakmile si oči odpočinou, bolest i únava přejdou. Pokud načapáte dítě, jak si čte s baterkou, obávejte se spíš toho, jakou literaturu schovává.

Namáhat oči zbytečně není žádoucí, stejně jako zbytečně nepřepínáme jakýkoli sval. Navíc si děti vytvářejí návyky do budoucnosti. Naučte je už teď, jak správně sedět u stolu, aby se nemuseli natahovat ke světlo a neničily si tak záda. V dospělosti se takové znalosti budou hodit.

Lampa musí být flexibilní

Vyberte rakovou lampičku, aby bylo možné směr světla nastavit. Ideální jsou proto lampy s kloubem, aby se žárovka dala naklánět dle potřeby.

Pro menší děti kupte lampu s nastavitelnou výškou. Výšku lampy upravujte tak, aby byla pro děti příjemná a zbytečně nemusely sedět křivě. Žárovky by měla být lehce nad hlavou dítěte nikoli ve výšce očí.

Ostatně pro malé školáky se vyplatí pořizovat nábytek do dětského pokoje, který s dětmi poroste. Speciální dětské pracovní židličky vyrábějí například truhláři na zakázku. U těchto židlí je možné měnit výšku sedadla a opěradla, aby dítě vždy sedělo rovně a nad stolem se nemuselo hrbit.

Dětská židle, která roste se školákem

Nasměrujte světlo tak, aby pravákovi dopadalo světlo z levé strany a levákovi zprava. Světlo tak optimálně svítí pod ruce a při psaní si dítě nestíní.

Pozor dejte také na kabely. Dětská stoly by optimálně měly mít výřez, aby děti kabely k lampě nemohly poškodit nebo si s ním jakkoli hrát.

Výřez na kabel je bezpečnější pro dítě i lampičku

Rozhoduje i barva světla

Nejvhodnější barva světla je studená bílá, pomáhá nám udržovat pozornost. Teplá bílá naopak je vhodná na orientační nebo noční světýlka na relaxaci.

Osvětlení stolu nestačí, když dítě pracuje, rozsviťte tlumené světlo i v pokoji. Když se dítě otočí, nenamáhá si oči zaostřováním do tmy. Výkon žárovky by měl být alespoň 60 W.

Udržujte si na stole systém

Pořádek na stole = pořádek v hlavě

Vyhněte se lesklým plochám, které odráží světlo, lidově řečeno „hází prasátka“. Zbytečně to dráždí oči a rozptyluje pozornost. Vhodný není ani skleněný povrch stolu. Jednak může odrážet světlo a jednak je příliš studený.

Mnoho dětí má na stole chaos. Naučte děti, ať si pracovní stůl udržují organizovaný. Na stole pak nic neodráží světlo ani nerozptyluje pozornost.

 

Zdroj fotek: Kouba Interiér, E-shop Elkov Elektro

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*