Jak ušetřit za stavbu rodinného domu

Cesta za domem snů bývá náročná

Přibývá lidí, kteří se rozhodli stavět dům svépomocí. Hlavním důvodem je snaha ušetřit a pohlídat si kvalitu práce a materiálu. Stavba rodinného domu patří mezi zásadní rozhodnutí. Většina rodin vybírá dlouho konkrétní pozemek, dům i dodavatele. Není se čemu divit, když cena za rodinný dům šplhá do milionových částek. Portál Novinky.cz odhaduje, že svépomocí lze dům postavit do dvou milionů korun.

Trend stavby své pomocí přetrvává často na vesnicích, kde mezi známými můžete sehnat řemeslníky – od zedníků až po instalatéry. Nevýhodou naopak je, že veškeré papírování je jen na vás a musíte se tedy obrnit trpělivostí. Nastudujte si dopředu alespoň obecně stavební zákon, budete tak vědět, co vás čeká.

Cesta za domem snů bývá náročná

Cesta za domem snů bývá náročná

Svépomocí nebo s firmou?

Faktem zůstává, že pokud zohledníte čas, který investujete do jednání s dodavateli, neušetříte vůbec nic. Nemluvě o tom, že několikrát vás málem „klepne pepka“ z nekonečných jednání.

Při stavbě svépomocí musíte mít architekta, který vám dům nakreslí. Nejčastěji vám připraví nákresy na základě nějakého katalogového domu – je to totiž levnější varianta než kreslit celý dům na zakázku. Dále musíte mít stavbyvedoucího s patřičným povolením, který dohlédne na technickou stránku stavby. Jakmile dokončí hrubou stavbu, vy sami si domlouváte řemeslníky na rozvody a zařízení interiéru.

Ovšem tyto služby pro vás může zařídit i stavební firma, která navíc za stavbu ručí a poskytuje na ni záruku (respektive ty kvalitní firmy záruky poskytují). Většina stavebních firem nabízí domy v několika stupních dokončení: lze si tedy pořídit jen hrubou stavbu i dům na klíč.

„Domy nabízí ve 3 stupních dokončení,“ říká Doubková ze stavební firmy ATRIUM, „je to kvůli tomu, že někteří naši zákazníci chtějí ušetřit. Zajistíme pro ně hrubou stavbu, která stojí minimální částku. A interiéry si již řeší individuálně.“

Domeček Vario lze postavit za 1,2 milionu

Paní Doubková dodává, že toto řešení je nejrozumnější pro zákazníky orientované na cenu. Zákazník totiž získává záruku na konstrukci domu.

„Máte jistotu, že vám dům do několik let nespadne na hlavu. Mnoho staveb svépomocí totiž už dopadlo, jako když pes a kočička vařili,“ varuje paní Doubková, „kvalitní technické provedení je základ, které si ani sebesvědomitější laik nedokáže ohlídat.“

Stavba s firmou není pak nijak náročná. Například menší dům o dispozici 4+kk a výměře téměř 100 m2  vyjde ve stupni dokončení START na 1 272 000 Kč. Takový dům je už dostupný pro každou rodinu.

Tento rodinný dům můžete postavit za necelých 1 300 tisíc Kč.

Tento rodinný dům můžete postavit za necelých 1 300 tisíc Kč.

Šetřete s rozmyslem

Šetřit za každou cenu se nevyplácí. Existují ale i varianty, jak ušetřit za stavbu domu a zároveň mít garanci kvality. Paní Doubková nám doporučila tyhle fígle:

  • Zvolte dřevostavbu

Dřevo je levnější materiál, navíc je stavba rychlejší a tudíž levnější. Dřevostavby jsou přitom stejně trvanlivé jako zděné domy.

  • Netrvejte na dispozicích

S tím souvisí i vaše vůle dělat kompromisy. Pokud jste ochotni udělat ústupek v dispozici, můžete ušetřit desítky tisíc za individuální návrhy.

  • Sledujte akce

Takřka všechny firmy mají slevové akce, kdy je možné domy katalogové domy pořídit se slevou až 250 tisíc. Sledujte tyto akce a dům si kupte za zvýhodněnou cenu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*