Jak upravit byt pro seniora

Upravuje byt pro vaši babičku nebo dědečka? Máme pro vás pár tipů na co nezapomenout. Často se setkáváme s tím, že staří lidé nechtějí opustit dům, ve kterém prožili celý život, byť jim dělá problémy se po domě pohybovat. Pokud máte doma i vy takového seniora, vyřešte to elegantně. Upravte dům tak, aby v něm mohl starý člověk pohodlně žít a pohybovat se.

Úložné prostory přesuňte nízko

V prvním kroku zkontrolujte poličky. Na vysoko postavené police staří lidé nedosáhnou a jistě nechte, aby balancovali na schůdcích. Veškeré police přemontujte dostatečně nízko, aby na ně nebyl problém dosáhnout.

shutterstock_226748347

Nepřítel č. 1 – schody

Vzpomínáte na film Vzhůru do oblak? Stařičký Carl měl na schodech schodišťový výtah. Ten filmu fungoval v zásadě až poté, co do něj věčně nerudný Carl pořádně praštil hůlkou. Největší úskalí bývají pro staré lidi právě schodiště. Na stavební úpravy je dobré myslet dopředu, narychlo rekonstruovat, když už nemůžete pořádně chodit, není nejlepší a samozřejmě se takové opravy i prodraží.otolift-two

V tomto případě si sami nevystačíte, ale pomůže technologie. Pořiďte schodišťovou sedačku nebo výtah. Firma vám podél schodiště namontuje jízdní dráhu a elegantní sedadlo. Celý mechanismus má vysokou nosnost a je velmi bezpečný. Ovládá se pomocí dvou tlačítek, takže to zvládne i dědeček s Alzheimerem. Schodišťovou sedačku lze instalovat do jakéhokoli interiéru a k jakémukoliv schodišti. Takhle vypadá provoz a obsluha na videu:

Stavební úpravy

Nezapomeňte také na stavební úpravy v koupelně. Staří lidé mohou mít problém s rovnováhou a snadno uklouznout na vlhké podlaze. Postačí vanu či sprchový kout vybavit protiskluzovou podložkou. V okolí vany také umístěte madla, kterých je možné se přidržet při vstávání. Takto vypadá koupelna se všemi bezpečnostními prvky.

shutterstock_153348971

Zdroj fotografií a videa:

Garaventa Lift, Shutterstock