Jak si zařídit stín v létě

Chcete si užít posezení na zahradě i během parného léta? Jenomže veranda rozžhavená od slunce není ono. Pořiďte si na zahradu stylové zastínění. Existuje celá řada způsobů, jak si zajistit stinné místo určené k odpočinku. Vybrali jsme tři nejobvyklejší a shrneme pro vás jejich výhody.

Pergoly

Pergoly jsou už dnes prakticky samozřejmou součástí zahrad. Vhodně řešená pergola vám v létě zajistí stín, ale ochrání i před větrem a deštěm nebo dokonce i před sněhem v zimě. Jak vidíte, pergoly nabízejí celou řadou využití. Zaleží pouze na vás, zda si zbudujete pouze pergolu se střechou nebo i s bočními stěnami. Pokud sáhnete po variantě s bočními stěnami a propojíte pergolu s domem, vznikne stylová zimní zahrada. Jen si představte, jak uprostřed prosince sedíte v proutěném křesílku v teple, v ruce šálek kakaa a sledujete, jak sněží.

bdd27d9935

Zimní zahrada – hliníková konstrukce, zasklení, látková markýza

Konstrukce pergoly se často vyrábí ze dřeva, ovšem moderní jsou pergoly z hliníku. Pokud chcete pergolu využívat celoročně, doporučujeme spíše sáhnout po hliníkové variantě. Je totiž elegantní, výrazně odolnější a vyžaduje menší údržbu.

Zahrada před instalací pergoly

Zahrada před instalací pergoly

Zahrada s pergolou

Zahrada s hliníkovou pergolou a zasklením – realizace Plas.cz

terrado_gp5110_02

Ukázka realizace pergoly od Plas.cz

Existuje celá řada krytin na pergoly. Nejčastěji se setkáte se sklem a látkou. Látka je skvělá pro letní období jako stín a zasklení je naopak velmi příjemné v zimě. Obě varianty se dají i kombinovat. Pergoly doplněné o stínící markýzy mívají kliku na „roztažení“ látkové rolety“, případně pohodlné dálkové ovládání.

Markýzy

Existují několik základních typů markýz. První typ jsou svislé markýzy. Ty jsou ideální například do oken k zastínění interiéru. Vybírat lze ze široké nabídky motivů a barev dle vzorníku látek. Takže markýzy mohou klidně ladit s interiérem nebo exteriérem domu. Jedná se velmi jednoduchý, ale velice efektivní způsob stínění a samozřejmě velmi ekologický.

Dalším typem jsou „horizontální“ markýzy. Horizontální v uvozovkách, protože nejčastěji jsou sklopené, aby stínily během celého dne. Vybrat si můžete ze dvou typů. Kloubové markýzy jsou flexibilnější a ideální například nad verandu či větší balkon.

Kloubová markýza

Kazetová markýza Casabox – Plas.cz

Naopak kazetové markýzy jsou ty klasické, které si představíte nad cukrárnou. I v tomto případě si lze barvu markýzy libovolně zvolit. Kazetové i kloubové markýzy jsou vybaveny ochranným kastlíkem a dají se do něj složit. Takže pokud se chcete na verandě opalovat, nic vám nebude stát v cestě.

Kazetová markýza

Zastínění pomocí kazetové markýzy

Markýzy chrání před sluncem, deštěm i sněhem, ale ze stran jsou volné. Výhodou naopak je, že je možné je postavit kamkoli do prostoru, naopak pergoly musí být vždy ukotvené ke stěně či podlaze. Markýzy lze namontovat i nad balkon panelákového bytu.

Kazetové markýzy na balkonech

Kazetové markýzy na balkonech

Rolety

Rolety jsou vlastnostmi velice podobné svislým markýzám. Skvěle chrání před sluncem a částečně i tlumí rušivé zvuky zvenku. V létě i zimě napomáhají také tepelné izolaci. Na trhu je celá řada variant podle toho, jaký tvar rolety chcete a zda si přejete, aby kastlík na roletu byl viditelný či nikoli. Venkovní rolety jsou skvělým řešením pro byty i domy, také s ohleden na prevenci proti vloupání.

hlinik03

Zdroj fotografií: Stínící systémy Plas

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*