Hypotéky budou dražší, ideální čas rekonstruovat je ještě letos

Na konci loňského roku klesla úroková sazba a s tím se zlevnily i hypotéky. Loni v listopadu byla úroková sazba 1,77 %, v září 2017 už stoupla na 2,04 % a sazby budou stoupat dál.

Úrokové sazby nyní stoupají postupně. Podle odhadu společnosti Partners nastane dramatičtější růst v řádu měsíců. Čili bychom pak hypotéky mohli výrazněji přeplácet. Tento názor potvrzují i data Fincetra, z grafu je patrné, že sazby již klesat nemohou.

Vývoj úrokových sazeb hypoték| Zdroj: Fincentrum

Nové byty zdražují

Levné hypotéky z přelomu roku se přehnaly Českem jako velká voda. Částečně mohou také za dramatické zdražování bytů ve velkých městech. Levnou hypotéku využilo mnoho lidí na koupi bytu k investici. Tedy v zásadě si koupili byt, který pronajímají. Dostupnost hypoték využilo i mnoho developerů, protože si kupci zkrátka mohli sjednat hypotéku.

To vedlo k tomu, že bytů je nyní nedostatek. Poptávka je výrazně vyšší než nabídka a ceny tudíž rostou. Za poslední 2 roky se cena za m2 zvýšila o více než třetinu.

Vysoké ceny nových bytů zvyšují poptávku po starších bytech. Lidé se pak pouští raději do rekonstrukcí. Pro srovnání loni stál m2 nového bytu v průměru 75 520 Kč, v případě starších bytů byla cena téměř o 10 000 Kč nižší (66 489 Kč).

Kolik stojí rekonstrukce bytu?

Cena se pochopitelně odvíjí od rozsahu rekonstrukce. Na kompletní rekonstrukci si najměte odborníka, který může posoudit i stav rozvodů. Obecně lze říci, že výměna bytového jádra v Praze stojí okolo 150 tisíc korun od přípravných prací až po finalizaci projektu.

Podoba po rekonstrukci koupelny

Podoba po rekonstrukci koupelny

Původní podoba koupelny

Původní podoba koupelny

Návrh nové dispozice vytvoří designérská studia za řádově tisíci koruny. Například pražská kancelář Kouba Interiér, která se zaměřuje na návrhy a realizace interiérů, vám navrhne dispozice za 4 900 Kč. Klientům, kteří následně se studiem realizují i rekonstrukci, nabízí výraznou slevu. Takový postup bývá běžný.

Jak si vybrat designérské studio na rekonstrukci?

Nikdy se nerozhodujte pouze dle nejlevnější ceny. Zajímejte se, kolik návrhů interiéru nebo vizualizací pro vás studio vytvoří. Standardně studia navrhují nákres několika variant a vy jako zákazník si můžete vybrat. Klíčové jsou také reálné reference daného studia. Má za sebou skutečně dost kvalitně realizovaných projektů? Zkontrolujte si také firemní profily na sociálních sítích, zde by se případní nespokojení klienti určitě objevili.

Obývák těsně po zahájení prací

Obývák těsně po zahájení prací

Zrekonstruovaný obývací pokoj

Zrekonstruovaný obývací pokoj

Chtějte, aby designér nebo kompetentní stavební technik viděl byt před rekonstrukcí a byl informován o jeho stavu bytu.

Trvejte na smlouvě. Kvalitní studio vám vždy nabídne smlouvu, ve které bude uvedený rozsah prací, reklamační podmínky i ceny. Smlouva kryje především vás před nepříjemnostmi.

Zajímejte se také o to, jak interiérové studio bude komunikovat se sousedy. Ideálně by stavba neměla ostatní obtěžovat. Zajímejte se o pracovní dobu dělníků, jak budou dbát o čistotu společných prostor a to, zda po sobě řádně uklidí.

 

Zdroj fotografií: Archiv Kouba Interiér

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*