Ekologická domácnost jako základní pilíř ochrany životního prostředí

Změna klimatu a environmentální krize jsou témata, která přičiněním švédské aktivistky Grety Thunberg mocně hýbou mediálním prostorem už bezmála rok. A to je dobře, protože problémy, na které upozorňuje, reálně existují a ovlivňují život nás všech. 

Těžko pohneme s průmyslovými giganty, kteří životnímu prostředí škodí v největší míře. Můžeme však změnit naše spotřební návyky a způsoby hospodaření v naší domácnosti. Tato malá dílčí změna sice není na první pohled patrná, na významu však nabývá, když se k ní připojí většina lidí. 

Naše přežití závisí čistém a zdravém životním prostředí. Je jen na nás, jestli bude vypadat jako na obrázku vpravo nebo vlevo. Zdroj obrázku: Pexels.com

Úklidové prostředky eko(nejen)logicky

Díky vytrvalým reklamním kampaním cíleným na náš strach z nákazy infekčními chorobami můžeme mít pocit, že bez těch nejnovějších a nejpopulárnějších úklidových prostředků nás čeká v lepším případě jen žloutenka. Při boji s bakteriemi a viry jsme však vylili dítě i s vaničkou. 

Uklízíme své domovy prostředky toxickými nejen pro nežádoucí patogeny, ale i pro životní prostředí a především nás samotné. Hnáni marketingovým dogmatem kupujeme další a další chemické preparáty balené navíc v plastových obalech, které nemůžeme vzhledem k toxicitě běžně vytřídit. 

Přitom na běžný úklid domácnosti úplně stačí věci, které máme doma a kromě životního prostředí nezatěžují ani naši peněženku. Králem a královnou ekologického úklidu jsou ocet a jedlá soda, kteří si sami o sobě nebo v kombinaci poradí jak s vodním kamenem, tak kuchyňskou mastnotou. Ocet můžete nahradit jinou kyselinou, například citronovou. Zda pořídíte synteticky vyrobenou v prášku nebo si na každý úklid vymačkáte dva citrony, záleží jen na vás. 

Na ocet doma nedaly dopustit už naše babičky. Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Na vyleštění nábytku a ostatních ploch nepotřebujete žádné speciální přípravky, stačí rozmíchat v rozprašovači jakýkoliv alkohol s vodou v poměru 1:10. Pokud se vám nelíbí představa, jak uklízíte svou oblíbenou pálenkou, můžete použít i obyčejnou alpu. Stačí nastříkat a setřít dobře savým hadrem a máte během vteřiny lesk ve standardu hotelového úklidu. 

Ušetřené prostředky můžete investovat například do nákupu kvalitních úklidových potřeb. I to je součástí ekologického jednání – kvalitní věc totiž budete používat dlouho. Zdroj obrázků: Hodeco.cz

Domácí kompostování

Každý den naše domácnosti vyprodukují velké množství biologicky rozložitelného odpadu. Výhodu v tomto ohledu mají lidé se zahradou, kteří mohou organický odpad vyhodit na kompost. Horší to mají lidé v bytech, kteří sice již dnes mají obvykle k dispozici popelnice na bioodpad, ovšem mohou se potýkat s problémem, že skladovaný bioodpad nepříjemně páchne. To se dá vyřešit třeba pořízením speciální uzavíratelné nádoby na zbytky ke kompostování. 

 

Uzavíratelná nádoba s víkem zabrání šíření zápachu a zároveň dobře vypadá. Zdroj obrázků: Hodeco.cz

Vermikompostér – vychytávka ekodomácnosti 21. století 

Vermikompost je způsob rozkladu organického odpadu s využitím žížal a je v současné době považován za nejpokročilejší metodu kompostování. Má ve srovnání s klasickým kompostem výrazně lepší vlastnosti. Je bohatý na živiny a také obsahuje vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami.

Vermikompostér je nejlepší umístit přímo do kuchyně na místo se stabilní pokojovou teplotou. Nádoba se skládá z jímky na tzv. žížalí čaj a několika pater, kde se z bioodpadu stává kompost. Je to vcelku jednoduché zařízení, na internetu najdete řadu návodů, jak si jej vyrobit doma. Pokud však nejste kutilové a zároveň máte rádi styl, najdete na trhu vermikompostéry, které budou nejen dobře fungovat, ale zároveň lahodit vašemu oku.

Při správné péči se pro vás žížaly postarají o dobrý zdroj kvalitního humusu. Zdroj obrázku: Plastia.eu

Co všechno patří do domácího kompostéru? 

Vermikompostovat můžete odkrojky zeleniny a ovoce jako například bramborové slupky nebo ohryzky z jablek, ale také zbytky vařené zeleniny nebo vaječné skořápky. K rozložení můžete žížalám nechat čajové sáčky, ovšem jen ty papírové. Poradit si dokáží i s kávovou sedlinou, použitými (papírovými) kávovými filtry či navlhčenou papírovou lepenkou. V menším množství váš vermikompost zvládne zpracovat i suché pečivo. 

Chuťově výrazné potraviny jako zázvor nebo velké množství citrusů do vermikompostéru nepatří. Zároveň s mléčnými a masnými výrobky, kostmi, olejem, sádlem a všeobecně tuky si vaši vermikompostovací pomocníci neporadí.

Jednorázové obaly 

Všímáte si někdy, kolik věcí v jednorázových plastových obalech nakupujete? Do plastu balíme pečivo, zeleninu, sypkoviny, sladkosti, vodu, nápoje, alkohol…prostě úplně všechno. Zkuste například celý jeden měsíc shromažďovat všechny plastové obaly, které jste použili. Jistě vás překvapí, jak velká hromada zcela zbytečného odpadu to bude. A jeho zbytečnost nezvrátí ani fakt, že třídíte plasty.

Cena za používání jednorázových plastových obalů je neúměrně vysoká našemu pohodlí. Zdroj obrázku: Pexels.com

Bezobalové obchody jako nutná móda

Kamenných prodejen sice ještě moc není, ale pokud vám nevadí nakupovat na internetu, bezobalových obchodů již na českém trhu najdete více. Zboží vám v nich zabalí do papírových nebo látkových obalů v množství, které si sami určíte. Peníze nákupem v bezobalovém obchodu sice obvykle neušetříte, ovšem výrazně snížíte množství odpadu, který vaše domácnost vyprodukuje. 

Voda je základ života

Pít potřebujeme každý den. Určitě si však nepotřebujeme pokaždé, když máme žízeň, kupovat novou PET lahev. Nejjednodušším řešením je koupit si jednu PET lahev a tu pak znovu naplňovat. Na své si však přijdou i milovníci stylu neboť designových lahví na vodu dnes najdete na trhu celou řadu. 

      

Extravagantní dračice, romantická víla nebo pragmatická manažerka? V designech láhví Built se najde každá stylová žena. Zdroj obrázků: Hodeco.cz

Jak snížit spotřebu plastu v domácnosti: 

  • úklidové prostředky si míchejte sami – stačí trochu octu, alpy nebo jedlé sody do rozprašovače a máte vystaráno
  • noste si s sebou do obchodu vlastní pytlíky na pečivo a zeleninu
  • nakupujte v bezobalovém obchodě
  • používejte omyvatelnou lahev na vodu

Vždycky můžete dělat víc

Výčet tipů v našem článku není ani zdaleka kompletní. Jistě si sami najdete spoustu dalších možností, jak můžete vy a vaše rodina přispět k tomu, aby tady na naše děti čekala ještě nějaká budoucnost. Není na co čekat! 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*